Kurier do przewozu mebli (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier orlenpaczka logoOrlen Paczka

od 10,52

ORLENpaczka

kurier paczkomaty logoPaczkomat®

od 14,50

Paczkomaty

Kurier do przewozu mebli


meble kurierem • transport szafy • transport sofy • stół kurierem


Stale rosnąca popularność i dostępność usług kurierskich oraz szeroka oferta firm kurierskich, sprawia że kurierem możemy wysłać prawie wszystko i wszędzie. Jednak w praktyce należy liczyć się z tym, że przesyłki niestandardowe podlegają również niestandardowym procedurom, a co za tym idzie pewnym ograniczeniom i specjalnym cennikom.

Czy można przewieźć meble kurierem?


Tak. Standardowe usługi kurierskie przeznaczone są do przewozu paczek oraz palet. O ile mowa o meblach, które da się rozkręcić i odpowiednio spakować w kartony, to naturalnie takie przesyłki możemy wysłać kurierem. Jako paczki lub – przy większej ilości – jako przesyłkę paletową.

Jak zapakować meble do wysłania?

Najlepszym przykładem na przygotowanie takiej przesyłki są meble IKEA w paczkach. Tak spakowane meble nie stanowią problemu dla firm kurierskich.

Należy jednak pamiętać, że tego typu paczki ze względu na dużą wagę, a jednocześnie delikatne niektóre elementy, powinny być naprawdę dobrze spakowane. Bezwzględnie musimy użyć mocnego, grubego kartonu, który musi być dobrze dopasowany, aby ciężka zawartość nie przemieszczała się w środku. Wszelkie narożniki najlepiej zabezpieczyć dodatkowo i dokładnie wypełnić każą pustą przestrzeń, tak, aby w paczce żaden z elementów nie przesuwał się.

Paczki z meblami powinny być oznakowane „ostrożnie”, co będzie sygnałem dla kurierów, aby z taką paczką obchodzić się z większą ostrożnością. Spowoduje to jednak naliczenie dodatkowych opłat za obsługę przesyłki niestandardowej / niesortowalnej, ponieważ takie paczki muszą być sortowane ręcznie, a nie automatycznie. Niezależnie od tego oznaczenia, większość paczek z meblami będzie i tak kwalifikowana jako niestandardowa ze względu na wagę większą niż 30, 32 lub 35kg (zależnie od firmy kurierskiej) lub ze względu na przekroczone wymiary – zwłaszcza długość w przypadku np. transportu większych mebli typu szafa, łóżko, stół, długie półki itp.

Meble w paczkach czy na palecie?


Przy większej liczbie takich paczek, taniej, ale przede wszystkim także bezpieczniej dla zawartości będzie, jeżeli stworzymy z nich przesyłkę paletową. Dobrze spakowane kartony, odpowiednio ułożone na palecie (rozmiar standardowy 120 x 80 cm), nie będą przeładowywane pojedynczo, co w znacznym stopniu minimalizuje ich kontakt z podłożem i z innymi paczkami, a przede wszystkim kartony unikają wtedy wielokrotnych czynności takich jak załadunek, rozładunek, sortowanie itp. Nie przemieszczają się również podczas transportu.

Kurier nie weźmie dużych mebli


Zdarza się jednak często, że mebli nie można rozłożyć lub nawet po rozłożeniu, gabaryty elementów i tak wykluczają skorzystanie z tanich usług kurierskich. Może to dotyczyć zwłaszcza starych mebli. Te przeważnie były sklejane lub montowane w takich technologiach, że ich rozłożenie jest niemożliwe lub stwarza ryzyko poważnego uszkodzenia. To wyklucza przygotowanie ich do przewozu, tak aby skorzystać ze standardowej oferty firm kurierskich Również stare meble, kwalifikowane jako antyki lub dzieła sztuki, nie mogą być przyjmowane do przewozu przez firmy kurierskie.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim polecamy zapoznanie się z pozostałymi artykułami naszego poradnika - m.in.:

- transport mebli
- przewoźnicy mebli


Czytano: 112086 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl