KODY % rabatowe Jak to działa?

Opłata paliwowa (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier inpost logoKurier InPost

od 14,00

brokerzy InPost

kurier paczkomaty logoPaczkomaty

od 11,73

Paczkomaty

kurier dhl logoKurier DHL

od 17,10

brokerzy DHL

kurier ups logoKurier UPS

od 18,13

brokerzy UPS

kurier dpd logoKurier DPD

od 18,60

brokerzy DPD

kurier paczkawruchu logoPaczkawRuchu

od 7,60

PaczkawRuchu

kurier fedex logoKurier FedEx

od 16,70

brokerzy FedEx

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Opłata paliwowa


dodatek paliwowy • korekta paliwowa • dopłata paliwowa • ceny paliw


Opłata paliwowa została wprowadzona ze względu na zmieniające się ceny paliw, które z kolei mają bezpośredni wpływ na koszt realizacji usług transportowych.

Dzięki opłacie paliwowej firmy kurierskie unikają częstej zmiany swoich cenników, a jednocześnie w sposób płynny mogą na bieżąco reagować na zmiany cen paliw. Zależnie od firmy i przyjętego nazewnictwa opłata bywa nazywana również dopłatą / korektą paliwową lub dodatkiem paliwowym.

Opłata paliwowa z samej definicji jest zmienna, jednak firmy kurierskie przyjęły różne metody oraz częstotliwość jej naliczania. Firmy DHL, Kolporter, UPS, GLS oraz FedEx (OPEK) aktualizują swoje stawki w cyklach miesięcznych. Firma DPD nowe stawki ogłasza dwa razy w miesiącu. Firmy TNT oraz Siódemka teoretycznie również publikują nowe stawki raz w miesiącu, jednak w ich przypadku od dłuższego czasu obowiązują niezmienione, wręcz stałe stawki. Wyjątkiem jest kurier Poczty Polskiej, czyli Pocztex, który nie dolicza swoim klientom dodatkowej opłaty.

Z reguły opłata paliwowa naliczana jest tylko od tych składników usługi kurierskiej, które mają swoje bezpośrednie przełożenie na zużycie i koszty paliwa, czyli od usługi podstawowej, zastrzeżenia godziny doręczenia, dopłat strefowych, adresów prywatnych czy dostawy w soboty. Nie powinna natomiast być doliczana do takich usług dodatkowych jak np. pobranie, ubezpieczenie czy dokumenty zwrotne, bo koszt ich wykonania nie jest bezpośrednio zależny od ceny paliwa.

W przypadku firm świadczących również usługi międzynarodowe, w tym lotnicze, stawki opłaty paliwowej są zróżnicowane. Dla usług lotniczych mogą być kilkukrotnie wyższe niż dla krajowych usług drogowych i sięgać nawet kilkunastu procent ceny podstawowej. Warto też zwrócić uwagę na Siódemkę, która jako jedyna zróżnicowała wysokość opłaty paliwowej w odniesieniu do tych samych usług krajowych. I tak przy obsłudze przesyłek w tzw. strefie B (zamiejskiej) nie tylko zostanie naliczona dodatkowa dopłata strefowa, ale też opłata paliwowa będzie liczona wg innej, wyższej stawki. Obecnie (maj 2010) Siódemka stosuje najwyższe stawki: 6,9% w strefie A oraz 7,9% w srefie B.

Pośrednicy / brokerzy pod tym względem podzielili się na dwie grupy. Pierwsza stosuje stawki i okresy ich obowiązywania analogiczne do firm, z którymi współpracują. Natomiast druga grupa całkowicie zaniechała doliczania tej opłaty, stawiając na prostotę i przejrzystość własnej oferty cenowej.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat wysokość opłaty paliwowej - poza wspomnianymi wyżej TNT oraz Siódemką - w różnych firmach zmieniała się od 1,5% do 6%. Należy również zauważyć, że zmiany miały obustronny kierunek czyli faktycznie odzwierciedlały wahania cen paliw.

[dodano 03.06.2010]

Na czerwiec 2010 firma OPEK ustaliła dopłatę paliwową w wysokości aż 7,5%.

[dodano 10.10.2014]

Firma K-EX od dłuższego czasu stosuje dopłatę paliwową 17,5% oraz dopłatę drogową 2,5%

Czytano: 55424 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie w - całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.


Naliczanie opłat

Waga wymiarowa

Przesyłka niestandardowa

Opłata paliwowa

Strefa rozszerzona w UPS

Strefy i dopłaty strefowe

Podatek VAT, dwie stawki 23 i 0

Dopłaty, weryfikacje przesyłek

Dopłata za wagę przestrzenną DHL

Dopłaty sezonowe UPS


Zamów kuriera


Sponsorem tej porady jest:

zamówkuriera.pl


Najpopularniejsze tematy w poradniku:

COD, przesyłka pobraniowa

Przesyłka niestandardowa

Sprawdzenie zawartości

Nadanie w Sobotę

Operator wirtualny, broker kurierski

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Kurier do przewozu mebli

Doręczenie w sobotę