Sprawdzenie tożsamości odbiorcy (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkomaty logoPaczkomat®

od 14,50

Paczkomaty

kurier orlenpaczka logoOrlen Paczka

od 10,52

ORLENpaczka

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy


podpis • tożsamość • do rąk własnych • podpis osoby dorosłej


Czy kurier może prosić o okazanie dowodu tożsamości podczas doręczenia paczki?

Obecnie kurierzy coraz rzadziej o to proszą, ale kwestia ta nadal jest poruszana w dyskusjach i budzi czasami kontrowersje. Niektóre osoby podnoszą przy tym niesłuszny argument, że kurier nie ma prawa legitymować odbiorcy. Po części to prawda - tak nie ma prawa legitymować. Jednak w tym przypadku nie chodzi przecież o legitymowanie - czyli ustalenie tożsamości, a jedynie o potwierdzenie tożsamości, którą z założenia kurier i tak zna.

Jest to sytuacja analogiczna jak w dziesiątkach innych, codziennych sytuacji, przy których jesteśmy proszeni o okazanie dokumentów. Przecież podobnie jak kurier, tak samo pracownik poczty, urzędnik czy sprzedawca w sklepie nie ma prawa nikogo legitymować, ale są sytuacje kiedy dokonujemy czynności cywilno-prawnej i dla bezpieczeństwa obu stron, wskazane jest, aby nasza tożsamość została potwierdzona. Taką czynnością cwylino-prawną jest również potwierdzenie odbioru przesyłki i jeżeli kurier uznaje, że z jakiś względów chciałby upewnić się w tej sprawie, nie powinniśmy protestować

Dokument tożsamości okazujemy m.in. pracownikowi poczty odbierając awizowaną paczkę, praktycznie w każdym urzędzie załatwiając nawet najprostsze sprawy, w banku dokonując jakiejkolwiek czynności, u operatorów telekomunikacyjnych, w sklepie zamawiając towar i wpłacając zaliczkę... itp. Podobnych, zwykłych sytuacji wymagających okazania dowodu i potwierdzenia swojej tożsamości jest wiele i w żadnym z tych przypadków nikogo to nie dziwi i nikt nie pyta "jakim prawem"

Ponadto w ofercie firm kurierskich znajdują się usługi dodatkowe, które sprawiają, że potwierdzenie tożsamości staje się konieczne np.:

- doręczenie do rąk własnych - stosowane np. dla bardzo ważnych przesyłek, o poufnej zawartości itp. - kurier musi mieć pewność, że przesyłkę odbiera właśnie ta osoba, która została wskazana przez Nadawcę, jako jedyna uprawniona do odbioru przesyłki.

- wymagany podpis osoby dorosłej - tu również w razie wątpliwości kurier musi zweryfikować wiek odbiorcy, a to jest możliwe praktycznie tylko na podstawie dokumentu tożsamości

- usługa dokumenty zwrotne w przypadkach kiedy dokumentem zwrotnym są umowy, oświadczenia itp., czyli przypadki, w których kurier w imieniu Nadawcy powinien dopilnować, aby taki dokument został prawidłowo podpisany, w tym w szczególności przez uprawnioną do tego osobę.


Czytano: 111130 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl