Sprawdzenie zawartości
zawartość paczki • odbiór paczki • doręczenie • pobranie
Najczęstszym problem jaki pojawia się podczas samego doręczenia przesyłki jest oczekiwanie odbiorcy, że będzie mógł obejrzeć zawartość i dopiero na tej podstawie zdecydować czy odbierze paczkę. Przeważnie ma to miejsce w przypadkach przesyłek z usługą COD czyli
za pobraniem". Niestety, nie ma takiej możliwości. Jeżeli zdarza się, że kurier pozwala na taką sytuację, to świadczy wyłącznie o jego nieodpowiedzialności. Odbiorca nie ma prawa otworzyć przesyłki przed jej formalnym przyjęciem, w tym uiszczeniem wszelkich opłat. Wyjątkiem są jedynie przesyłki z opłaconą kolejną dodatkową usługą "sprawdzenie zawartości", ale ta nie jest rozpowszechniona wśród firm kurierskich. Taką usługę oferuje natomiast Poczta Polska (patrz aktualizacja na końcu)
Dlaczego nie można otworzyć paczki?Przede wszystkim jest to kwestia odpowiedzialności za przesyłkę i jest regulowana Prawem Przewozowym oraz regulaminami firm kurierskich. Od momentu przyjęcia jej do przewozu firma kurierska odpowiada przed nadawcą za powierzoną do przewozu rzecz. Natomiast już na etapie doręczenia, czyli od momentu przyjęcia paczki z magazynu do momentu jej doręczenia (potwierdzonego podpisem) do odbiorcy, odpowiada za nią kurier. Dopiero przyjęcie przesyłki czyli podpis + uiszczenie wszelkich ew. opłat (pobranie, opłata za usługę transportową, należności celne) zdejmuje odpowiedzialność z kuriera i przenosi prawa do paczki na adresata. I dopiero w tym momencie odbiorca może przesyłką swobodnie dysponować, w tym otworzyć ją. Podobnie sprawa wygląda przecież na Poczcie - odbierając paczkę w okienku nawet nie możemy jej dotknąć zanim nie dopełnimy formalności. Ponadto odbiorca przez samą chęć otworzenia paczki przed zapłaceniem lub podpisaniem, dopuszcza możliwość, że jej nie przyjmie. W takiej sytuacji zarówno firma kurierska, ale przede wszystkim kurier byłby narażony na konsekwencje ze strony nadawcy. Poza tym w sytuacji, w której nieuczciwy - lub tylko roztargniony - nadawca, zamiast np. drogiego laptopa wysłałby przysłowiową cegłę, kurier nie miałby żadnego dowodu na to, że paczkę doręczył w stanie nienaruszonym i że to nie on podmienił zawartość. Odbiorca natomiast nie zawsze byłby zainteresowany tym, aby potwierdzać, że paczka dotarła nienaruszona i że to on otworzył paczkę a nie kurier.
Niestety w wielu przypadkach, to sami nadawcy wprowadzają w błąd swoich Klientów - odbiorców paczek i zapewniają ich, że będą mogli obejrzeć zawartość i jeżeli im się nie spodoba, to mogą odmówić przyjęcia. Prawdopodobnie ma to na celu uspokojenie Klientów i zapewnienia ich, że zakupy na odległość są w pełni bezpieczne... szkoda tylko, że później często odbija się to na kurierach i opinii o nich oraz prowadzi do częstych sporów i nieprzyjemnych sytuacji.
[aktualizacja 2013]
Od 01 lipca 2013 firma K-EX wprowadziła możliwość sprawdzenia zawartości przed odbiorem. Jest to usługa dodatkowa w cenniku, a obecna cena tej usługi to 10,00 zł netto. Usługa może być zlecona przez Nadawcę.art. 544 KC - przepis ten jest często przywoływany przez osoby upierające przy stanowisku, że mają prawo otworzyć przesyłkę. Interpretację tego przepisu oraz wyjaśnienie dlaczego nie ma on zastosowania do tych sytuacji, wyjaśniamy innym w artykule na stronach kurierem.pl:
art. 544 KC a sprawdzenie zawartości przed przyjęciem paczki
Czytano: 118501 razy
Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl
Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.
Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl