KODY % rabatowe Jak to działa?

Strefy i dopłaty strefowe (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier fedex logoKurier FedEx

od 16,70

brokerzy FedEx

kurier dpd logoKurier DPD

od 18,60

brokerzy DPD

kurier paczkawruchu logoPaczkawRuchu

od 7,60

PaczkawRuchu

kurier dhl logoKurier DHL

od 17,10

brokerzy DHL

kurier ups logoKurier UPS

od 18,13

brokerzy UPS

kurier paczkomaty logoPaczkomaty

od 11,73

Paczkomaty

kurier inpost logoKurier InPost

od 14,00

brokerzy InPost

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Strefy i dopłaty strefowe


strefa miejska • strefa zamiejska • strefa B • strefa II


Pojęcie stref i wynikające z nich dopłaty, stosuje głównie część tradycyjnych firm kurierskich oraz tylko niektórzy pośrednicy. Na wprowadzenie stref do swojej oferty i cenników nie zdecydował się natomiast żaden typowy operator wirtualny. Nie dotyczy, to tzw. strefy rozszerzonej (UPS), która ma inny charakter i zdecydowanie mniejszy zasięg obowiązywania oraz tzw. stref paletowych (DHL i UPS)

Czym są strefy ?

Większość ze stosujących je firm wprowadziła podział na dwie strefy. Zależnie od firmy stosują różne, ale mające w praktyce to samo znaczenie, nazewnictwo. Przegladając cenniki firm możemy spotkać się z podziałem na strefy I i II (w DPD również III ), strefy miejską i zamiejską lub strefę A i B. Podział i przynależność danego kodu / miasta do jednej ze stref uzależniony jest od lokalizacji oddziału firmy kurierskiej. Dopłaty strefowe nie obowiązują więc w miastach, w których dana firma posiada swój oddział, a strefy są jednoznacznie wyznaczone przez granice administracyjne i kody pocztowe tych miast. Wyjątek stanowią większe aglomeracje jak Trójmiasto czy Aglomeracja Warszawska lub Śląska (Katowice), dla których strefy miejskie obejmują również miejscowości przyległe.

Ponieważ każda firma posiada inną sieć swoich oddziałów i różną ich liczbę (od 20 do 50), dlatego też podział stref w każdej firmie jest inny. Ponadto firma DPD stosuje podział na trzy strefy: miejska (miasto - oddział), strefę II do 30 km oraz strefę III - powyżej 30 km od oddziału.

Opłaty strefowe

Obsługa przesyłki w strefie drugiej to dodatkowy koszt ok. 10-20 PLN netto, doliczany do ceny przesyłki. Należy również dodać, że dopłata strefowa do jednej przesyłki może zostać naliczona dwukrotnie. Stanie się tak jeżeli zarówno nadawca, jak i odbiorca znajdują się w II strefie.

Firma OPEK stosuje strefy tylko w odniesieniu do miejsca nadania. Natomiast Siódemka i Kolporter naliczają dopłaty strefowe zarówno przy nadaniu jak i doręczeniu. W przypadku pośredników takich jak PatronService czy AmaPartner, również dopłaty strefowe mają zastosowanie do miejsca nadania i doręcznia.

Bez dopłat strefowych

Za obsługę poza miastem, w kórym znajduje się oddział firmy kurierskiej nie zapłacimy korzystając z usług DHL, UPS, Pocztex i GLS. Można również uniknąć tej opłaty przy korzystaniu z firm, które ją stosują. Dopłata strefowa nie powinna być doliczana w przypadku nadania lub odbioru własnego, czyli w sytuacji kiedy, to nie kurier odbiera lub doręcza paczkę, a sam klient odwiedza oddział firmy kurierskiej. Ponadto dopłaty strefowe są redukowane do 0,00 zł w większości umów - tym samym nawiązując stałą współpracę często jesteśmy zwolnieni z tej opłaty. Właśnie dzięki takim zapisom umownym, większość pośredników nie stosuje dopłat, ponieważ sami ich nie ponoszą.

Poza samą kwestią dodatkowych opłat z podziałem na strefy wiążą się również ograniczenia dostępności niektórych usług, zwłaszcza terminowych. Niektóre firmy usługi doręczeń wieczornych lub do zastrzeżonej godziny oferują wyłącznie w strefie miejskiej lub dla usług terminowych wykonywanych w drugiej strefie stosują inne, wyższe stawki.

Czytano: 21990 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie w - całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.


Naliczanie opłat

Waga wymiarowa

Przesyłka niestandardowa

Opłata paliwowa

Strefa rozszerzona w UPS

Strefy i dopłaty strefowe

Podatek VAT, dwie stawki 23 i 0

Dopłaty, weryfikacje przesyłek

Dopłata za wagę przestrzenną DHL

Dopłaty sezonowe UPS


Zamów kuriera


Sponsorem tej porady jest:

zamówkuriera.pl


Najpopularniejsze tematy w poradniku:

COD, przesyłka pobraniowa

Przesyłka niestandardowa

Sprawdzenie zawartości

Nadanie w Sobotę

Operator wirtualny, broker kurierski

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Kurier do przewozu mebli

Doręczenie w sobotę