Ile kosztuje paczka kurierska

baner Kurierem.pl

Ceny przesyłki kurierskiej

Cena przesyłki kurierskiej jest zależna od kilku podstawowych czynników. Najważniejsze z nich to waga paczki oraz jej wymiary.

Waga paczki


W wielu firmach cennik przesyłek przewiduje jedną stałą cenę za każdą paczkę w przedziale 0 - 30 kg. W przypadku firm, które stosują dodatkowe przedziały wagowe, różnice cen np. za paczkę do 5 kg i paczkę do 20 kg, wynoszą od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Natomiast paczki cięższe niż 30 kg przeważnie są już wyraźnie droższe od paczek do 30 kg, a w niektórych firmach takie przesyłki wyceniane są z zupełnie innego cennika - cennika przesyłek paletowych.

Wymiary paczki


Podobnie w kwestii wymiarów. Standardowe paczki zależnie od firmy mogą mieć długość [D] do 120 cm (UPS, TNT), do 140 (K-EX, ETL, DHL), do 150 (FedEx - dawniej OPEK) lub nawet 175 cm (DPD, GLS). Drugim kryterium wymiarów przeważnie jest ich suma [D+S+W], która również zależnie od firmy może wynosić od 220 do 300 cm. Jeżeli jednak paczka przekracza wymiary standardowe należy spodziewać się dodatkowych opłat za przesyłkę niestandardową / niesortowalną / nietypową. Wysokość takich dopłat to od kilku do kilkudziesięciu złotych. W przypadku przekroczenia maksymalnych wymiarów dla paczek niestandardowych, zastosowanie będą mieć cenniki dla usługi "Duża Paczka" (UPS), "Gabaryt" (K-EX), przesyłka dłużycowa lub przesyłka drobnicowa (większość firm).

Usługi dodatkowe


Zupełnie oddzielnym tematem są usługi dodatkowe, zamówione przez Wysyłającego. Firmy kurierskie poza samym przewozem i doręczeniem przesyłki oferują szereg usług towarzyszących, za które - o ile Wysyłający będzie chciał z nich skorzystać - naliczane są dodatkowe opłaty. Zobacz: Usługi kurierskie dodatkowe.

Dopłata paliwowa i podatek VAT


Ponadto na cenę przesyłki składa się również dopłata paliwowa (wskaźnik procentowy od 9% do prawie 20%), w niektórych firmach również dopłata drogowa związana z systemem Viatoll, a w przypadku osób prywatnych istotnym składnikiem ceny będzie też naliczony podatek VAT - obecnie w stawce podstawowej czyli 23%. [aktualizacja 2022] W roku 2022 w cennikach firm kurierskich pojawiają się kolejne składniki, które są próbą dostosowania cenników do dynamiki kosztów wynikających z kryzysu gospodarczego i energetycznego - są to opłaty inflacyjne i opłaty energetyczne.

Ceny standardowe kurierów


Pozostając jednak przy paczkach standardowych, możemy przyjąć, że cena usługi kurierskiej (krajowej) to koszt rzędu od 30-40 zł brutto do nawet ok. 80 zł brutto.

Jak obniżyć koszty przesyłek


Jest jednak naprawdę prosty, wręcz wygodny sposób na znaczne zmniejszenie tych kosztów - średnio o ok. 60 %, a w niektórych przypadkach nawet o 75% - dla paczek krajowych. Dla paczek zagranicznych, zwłaszcza exportowych oszczędności mogą być jeszcze większe i sięgać nawet 90%. Np. paczka standardowa o wadze 30 kg, wysyłana z Polski do Anglii kurierem UPS - wg cennika standardowego tej firmy to koszt ok. 1100 zł brutto (dane 10-2014). Korzystając z oferty znalezionej w Kurierem.pl możemy zamówić tego samego kuriera UPS - zamawiamy przez jednego z brokerów - za cenę... 115 zł brutto i na tej jednej paczce oszczędności wynosi prawie 1000 zł ! .

Tani kurier


Na rynku działa wiele firm, tzw. brokerów kurierskich, którzy udostępniają każdemu, w tym także osobom prywatnym, możliwość zamawiania kuriera wg warunków ich umowy jaką zawarli z firmą kurierską. Broker kurierski deklarując wysyłanie bardzo dużej liczby przesyłek mógł wynegocjować cenę tej paczki nawet na poziomie ok. 10-15 zł. Dzięki temu, sam również może "odsprzedawać" te usługi w podobnych cenach.

Dzięki temu koszt wysłania paczki dla osoby prywatnej zmniejszył się nawet do ok. 15-25 zł brutto. Przy czym najważniejsze jest, to że Brokerzy współpracują z renomowanymi firmami kurierskimi takimi jak np. DHL, UPS, DPD, FedEx (dawniej OPEK), ETL, Kurier InPost, K-EX. Tak zleconą - przez internet, w serwisie Brokera - przesyłkę, odbierze, przewiezie i dostarczy ten sam kurier jednej z wymienionych firm kurierskich i wg tych samych standardów - poza ceną - które obowiązuję w danej firmie.

Czy warto więc przepłacać? Oczywiście, że nie tym bardziej, że zamawianie kuriera przez internet jest wygodniejsze. Należy jedynie mieć dostęp do drukarki oraz wskazany jest dostęp do płatności elektronicznych. Tak zamówiona przesyłka przede wszystkim jest tańsza. Łatwiejsze jest też zamawianie oraz płatność. Faktury są generowane automatycznie. Taki sposób obsługi jest też wygodniejszy dla samego kuriera - nie ma potrzeby ręcznego wypisywania listu przewozowego i faktury. Oszczędzamy w ten sposób czas i unikamy ryzyka pomyłki kuriera czy błędu spowodowanego np. nieczytelnie napisanym adresem. Również płatność elektroniczna jest rozwiązaniem wygodniejszym, bo unikamy rozliczeń z kurierem "w drzwiach mieszkania", wyliczania drobnych lub szukania reszty.

Gdzie znaleźć taniego kuriera?


W internecie działa obecnie ok. 100 takich serwisów. Niektóre z nich funkcjonują i rozwijają się już do kilku lat i mają dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów oraz duże doświadczenie. Najprościej jednak skorzystać z dedykowanej usługom kurierskim porównywarki cen znajdującej się pod adresem www.kurierem.pl, która gromadzi oferty już ponad 90 najlepszych firm kurierskich i serwisów Brokerów kurierskich.

Oszczędności na przesyłkach kurierskich


Kurierem.pl nie tylko prezentuje informacje o tanich kurierach, ale przede wszystkim umożliwia automatyczną wycenę i porównanie cen paczki wg cenników wszystkich tych firm. Dzięki temu dla każdej paczki - również dla palet do 1000 kg oraz dla przesyłek międzynarodowych - można bardzo szybko ustalić, który kurier będzie najtańszy, a następnie zamówić kuriera we wskazanym serwisie... za każdym razem oszczędzając od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset (w przypadku przesyłek międzynarodowych) na każdej wysyłanej w ten sposób przesyłce.

baner Kurierem.pl