Jak wypełnić list przewozowy

baner Kurierem.pl

Wypisywanie listu przewozowego na paczkę kurierską

Większości z poruszonych poniżej problemów można w bardzo łatwy sposób uniknąć. Wystarczy skorzystać z internetowych serwisów do zamawiania kurierów - tzw. brokerów kurierskich. Zamawiając kuriera przez internet nie wypełniamy typowego listu przewozowego, a dużo wygodniejszy formularz na ekranie monitora. Każde pole nie tylko jest opisane podpowiedziami, ale często system komputerowy już w trakcie wypełniania sam sprawdza poprawność i sygnalizuje nam ewentualne błędy - np. zbyt krótki numer telefonu, błędny numer rachunku bankowego, automatycznie podpowiada kody pocztowe po wpisaniu miasta lub miejscowość po wpisaniu kodu pocztowego, zaznacza brakujące informacje. Dobry i tani serwis kurierski najprościej wyszukać w naszej porównywarce tanich kurierów.

Natomiast na pytanie Jak wypełnić list przewozowy? odpowiedź w zasadzie jest bardzo prosta:

DOKŁADNIE I CZYTELNIE

Dlaczego dokładnie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że list przewozowy jest umową, którą Klient zawiera z firmą kurierską. Dlatego wszelkie informacje należy podać bardzo dokładnie, tak aby nie było wątpliwości co jest przedmiotem umowy, czyli jaki sposób usługa przewozu ma zostać wykonana.

Największa dokładność dotyczy przede wszystkim adresów Nadawcy i Odbiorcy. Adresy muszą jednoznacznie i w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości określać w jakie miejsce kurier ma zgłosić się po przesyłkę, a następnie ją doręczyć.

Dodatkowo należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowy kod pocztowy odbiorcy. Firmy kurierskie stosują automatyczne systemy sortowania paczek i miejsce doręczania rozpoznają głównie po kodzie pocztowym. Błędny kod może spowodować, że paczka w dniu doręczenia trafi do niewłaściwego oddziału firmy kurierskiej i w najlepszym wypadku nastąpi opóźnienie w doręczeniu.

Na liście przewozowym, poza adresami należy wpisać również numery telefonów Nadawcy i Odbiorcy, dzięki którym firma kurierska w razie problemów będzie mogła bez zbędnej zwłoki skontaktować się i przyspieszyć doręczenie lub skonsultować problem z Klientem i ustalić najlepszy tok postępowania.

Dokładność dotyczy także podawania informacji o przesyłce. Przede wszystkim o liczbie opakowań (jeżeli przesyłka jest wielopaczkowa), wadze przesyłki, wymiarach.

Równie dokładnie należy wypełnić pola określające kurierskie usługi dodatkowe, w tym szczególnie jeżeli Nadawca chce skorzystać z usługi ubezpieczenie / deklarowana wartość lub pobranie. Zwłaszcza przy pobraniu, kwotę należy wpisać nie tylko liczbowo ale również słownie, a numer konta bankowego należy dokładnie sprawdzić czy nie nastąpiła pomyłka.

Dlaczego czytelnie?

Ta kwestia dotyczy tylko listów wypisywanych ręcznie. W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę, aby wszelkie informacje podane były czytelnie i wyraźnie. Począwszy od adresów, telefonów i kończąc na kwotach pobrania. Trzeba pamiętać, że kurier doręczający wykona usługę wg tego co przeczyta na liście przewozowym, a jeżeli błędnie odczyta, to wykona ją błędnie, wykona z opóźnieniem lub nie wykona jej w ogóle. Przy wypisywaniu listu przewozowego ręczenie trzeba zwrócić głównie uwagę na cyfry w adresach, np.:

Wyobraźmy sobie, że poniższe dane są napisane odręcznie, długopisem:

ul. Główna 58 lub ul. Główna 5B - przy niewyraźnym piśmie potrafi sprawić kurierowi wiele problemu

Kwota pobrania 700,00 lub 100,00 - tu też dość łatwo o wątpliwości jeżeli cyfry nie będą napisane wyraźnie.

czytano: 13468 razy

baner Kurierem.pl