Bagaż samolotem czy kurierem ?


baner Kurierem.pl

Ile kosztuje bagaż w tanich liniach lotniczych? Ile kosztuje wysłanie bagażu kurierem?

bagaż kurieremTanie latanie nie zawsze dotyczy Twojego bagażu. Przed podróżą obowiązkowo trzeba dowiedzieć się - zwłaszcza korzystając z tzw. tanich linii lotniczych - jakie są limity bagażu podręcznego oraz jakie są ceny za bagaż dodatkowy oraz za nadbagaż. W wielu przypadkach okaże się, ze dodatkowe koszty związane z przewozem bagażu będą bardzo wysokie. Na samym dole prezentujemy przykładową tabelę dopłat z cennika jednej z tanich linii lotniczych (cennik lipiec 2012).

Wg tego cennika, zabranie ze sobą tylko jednej, dodatkowej torby / walizki może oznaczać wydatek od 15 funtów - za lekką torbę, poza sezonem i przy opłaceniu z góry do nawet 130 funtów (!) za niewiele cięższą, ale w tzw. szczycie i opłacaną już na lotnisku. Jeszcze inne stawki dopłat obowiązują za podróż z instrumentem muzycznym, fotelikiem dziecięcym lub rowerem.


Czy można wysłać bagaż kurierem?


Tak, należy jedynie pamiętać o kilku szczegółach organizacyjnych:

- przede wszystkim musimy znać dokładny adres miejsca dostawy, czyli np. hotelu w którym się zatrzymamy. Warto również uprzedzić recepcję, że spodziewamy się przesyłki kurierskiej i poprosić, aby została przyjęta gdyby kurier pojawił się podczas naszej nieobecności lub przed naszym przylotem.

- należy pamiętać o tym, że czas dostawy przesyłki kurierskiej na terenie UE to od 2 do 5 dni i dlatego należy tak wybrać termin nadania, aby w dniu dostawy już być na miejscu i móc (tak jest najlepiej) odebrać przesyłkę osobiście, a jednocześnie, aby nie czekać na nią zbyt długo. Czyli nie wysyłamy w ostatniej chwili, a najlepiej 1-2 dni przed wylotem. Czas przewozu przez kuriera zależy nie tylko od kraju docelowego, ale może być też różny dla każdej firmy. Dlatego bezwględnie, jeszcze przed nadaniem bagażu, należy ustalić w danej firmie kurierskiej jaki jest przewidywany termin doręczenia.

- pamiętając o powyższym oraz o tym, że termin dostawy nie jest gwarantowany w 100%, należy dobrze podzielić swój bagaż, czyli przedmioty które będą niezbędne tuż po przylocie zabieramy ze sobą, a wszystko to co nie jest niezbędne i możemy na to ew. poczekać 1-2 dni - wysyłamy kurierem. Problem podziału nie jest istotny jeżeli uda nam się ustalić, że przesyłka zostanie odebrana przez recepcję hotelu i że na nas poczeka na miejscu. W takim przypadku bagaż wysyłamy jednak odpowiednio wcześniej, tak aby to on czekał na nas... a nie odwrotnie.

- należy unikać nadawania bagażu w postaci toreb, plecaków czy walizek. Takie opakowanie zostanie uznane za niestandardowe i również kurier może doliczyć dopłatę, ale przede wszystkim, w wyniku zwykłych czynności transportowych może dojść do ich uszkodzenia. Dlatego spakowaną torbę, plecak czy walizkę należy - przed przekazaniem kurierowi - zapakować dodatkowo w odpowiednio duży i wytrzymały karton.

- niezależnie od rodzaju transportu jaki wybierzemy, należy pamiętać o ogólnych ograniczeniach jakie obowiązują przy przewozie przez poza granicę kraju.

- kurierem nie wysyłamy m.in. gotówki, dokumentów, czeków, kart kredytowych, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów.

Ile kosztuje wysłanie bagażu kurierem ?


Wysłanie paczki / kartonu o wadze nawet 30 kg, na terenie UE to koszt od 80 do 150 PLN. Cena głównie zależy od kraju docelowego oraz od wyboru firmy kurierskiej. W większości przypadków jest to rozwiązanie dużo tańsze od podróżowania bagażem. Jest też wygodniejsze.

Jak wynika z poniższej tabeli, ten sam bagaż podróżujący razem z nami samolotem może kosztować nas nawet kilkukrotnie więcej. Zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy za nadanie bagażu - torby 20 kg - będzie trzeba dopłacić do biletu od 35 do 105 funtów (ok. 175 - 625 PLN).

Aby ustalić jaki jest koszt wysłania dowolnej paczki, w tym koszt wysłania bagażu kurierem do (lub z) dowolnego kraju, zapraszamy do porównywarki cen paczek zagranicznych: bagaż kurierem z Polski i bagaż kurierem do Polski

Na koniec trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kolejną korzyść, nie tylko finansową. Wysyłając ciężki bagaż kurierem i podróżując jedynie z bagażem podręcznym zyskujemy:

- komfort podróży bez dodatkowego obciążenia,
- czas, który oszczędzamy przez ominięcie całego procesu nadawania i odbierania bagażu na lotniskach

Nadbagaż w lotach krajowychTe same zasady możemy z powodzeniem stosować również w przypadku lotów krajowych. Na porządku dziennym mamy obecnie oferty linii lotniczych, dzięki którym możemy podróżować np. z Wrocławia do Warszawy nawet za 9 zł. W tej cenie możemy zabrać przeważnie jedną, niedużą walizkę oraz mały bagaż podręczny. Jeżeli nasz bagaż będzie większy również część przedmiotów możemy wysłać kurierem i w tym przypadku wystarczy zrobić to dzień przez lotem, a w dniu przylotu już możemy przesyłkę odebrać.

Co więcej nawet nie musimy korzystać z kuriera na którego czasami trzeba czekać, bo dużo wygodniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z sieci paczkomatów. W tym celu należy jedynie odnaleźć Paczkomat, który jest najbliżej naszego hotelu, a paczkę będziemy mogli odebrać / nadać o dowolnej porze dnia (lub nocy). Korzystając z paczkomatów możemy wysyłać paczki o wadze do 25kg i max wymiarach 64 x 41 x 38 ...czyli wyraźnie większych niż dopuszczalny limit bagażu w tanich liniach lotniczych. Cena takiej przesyłki to zaledwie kilkanaście złotych czyli znikomy koszt pozwalający nam zabrać więcej rzeczy lub bez problemów wrócić ze zrobionymi podczas wyjazdu zakupami:)

Tabela opłat za bagaż jednej ze znanych tanich linii lotniczych:

czytano: 32730 razy

baner Kurierem.pl