Przeadresowanie paczki kurierskiej (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkomaty logoPaczkomat®

od 14,50

Paczkomaty

kurier orlenpaczka logoOrlen Paczka

od 10,52

ORLENpaczka

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Przeadresowanie paczki kurierskiej


adres • zmiana adresu • błędny adres • przekierowanie


Przeadresowanie to czynność polegająca na zmianie adresu doręczenia już w trakcie realizacji usługi, czyli po przekazaniu przesyłki kurierowi, a jeszcze przed jej doręczeniem.Ogólna zasada jest taka, że dyspozycyję przeadresowania może wydać wyłącznie Zleceniodawca, czyli Płatnik za usługę, którym najczęściej jest Nadawca przesyłki.

Dlatego czasami wynikają z tego tytułu nieporozumienia na linii kurier - odbiorca. Będąc odbiorcą musimy pamiętać, że formalnie to nadawca zlecił usługę kurierowi, opłacił ją i określił dokładne warunki wg jakich usługa ma być wykonana - w tym ten najwazniejszy warunek czyli miejsce dostarczenia przesyłki. Ponadto usługa przeadresowania przeważnie wiąże się z dodatkowymi kosztami, którymi również powienien zostać obciążony Zleceniodawca - tym samym odbiorca przesyłki, o ile nie jest on jednocześnie Zleceniodawcą, nie może na własną rękę zmieniać warunków i kosztów usługi.

Problem ten jest minimalny w sytuacji, w której zarówno adres pierwotny jak i nowy adres leżą w obrębie rejonu tego samego kuriera. Wtedy rzeczywiście w wielu przypadkach jest możliwość umówienia się z kurierem w innym miejscu. Jeżeli natomiast nowy adres obsługiwany jest przez innego kuriera lub przez zupełnie inny oddział, wtedy ułsuga przeadresowania powoduje konieczność formalnego przekazania lub przesłania paczki i wtedy z pewnością niezbędna będzie konkretna dyspozycja pochodząca od Zleceniodawcy.
Powyższy problem częściowo rozwiązuje korzystanie z usługi PDI w serwisie krajowym DHL oraz Brokerów współpracujących z tą firmą. Usługa ta polega na kontakcie telefonicznym kuriera z odbiorcą jeszcze przed jego (kuriera) wyjazdem w trasę. Jednocześnie podczas tego kontaktu odbiorca ma prawo podać inny adres doręczenia i o ile znajduje się on na terenie działanie tego samego terminala DHL, to czynność przekazania przesyłki i doręczenie jej pod zmieniony adres nie powoduje dodatkowych opłat ani opóźnienia w doręczeniu.


Czytano: 40071 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl