KODY % rabatowe Jak to działa?

ROD, dokumenty zwrotne (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkawruchu logoPaczkawRuchu

od 7,70

PaczkawRuchu

kurier fedex logoKurier FedEx

od 14,80

brokerzy FedEx

kurier ups logoKurier UPS

od 17,36

brokerzy UPS

kurier inpost logoKurier InPost

od 14,70

brokerzy InPost

kurier paczkomaty logoPaczkomaty

od 11,06

Paczkomaty

kurier dhl logoKurier DHL

od 16,70

brokerzy DHL

kurier dpd logoKurier DPD

od 18,44

brokerzy DPD

ROD, dokumenty zwrotne


zwrot FV, WZ • return of documents • ROD • przyjęcie towaru


Zwrot potwierdzonych dokumentów jest jedną bardziej popularnych usług dodatkowych. Zlecenie usługi może nastąpić najpóźniej w momencie odbioru przesyłki od nadawcy.

Usługa ta również jest nazywana potocznie Dokumenty zwrotne (w skrócie DZ) lub z angielskiego R.O.D. - return of documents.

Na czym polega usługa zwrotu potwierdzonych dokumentów?

Nadawca dołącza do przesyłki swoje wewnętrzne dokumenty, najczęściej FV lub WZ. Zdarzają się również specjalne pisemne potwierdzenia odbioru (np. w przypadku dostarczania nagród) lub bardziej skomplikowane np. umowy bankowe lub operatorów telekomunikacyjnych.

W momencie wydania przesyłki odbiorcy, kurier ma obowiązek uzyskać na takim dokumencie stosowne podpisy i/lub pieczątki odbiorcy. Następnie firma kurierska w ciągu kilku dni odsyła taki dokument do nadawcy. W większości firm kurierskich przesyłka zwrotna jest już bezpłatna i odbywa się w ramach tzw. poczty wewnętrznej.

Koszt usługi

Opłata za usługę doliczana jest do podstawowej ceny przesyłki pierwotnej. Zależnie od firmy - w cennikach standardowych - usługa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych netto. Porównywarka cen Kurierem.pl również uwzględnia koszt tej usługi i jeżeli użytkownik zaznaczy ją w formularzu, to podane ceny przesyłek będą zawierały opłatę za dokumenty zwrotne.

Termin zwrotu dokumentów:

Potwierdzone dokumenty trafiają do nadawcy w ciągu kilku dni. W swoich regulaminach firmy stosują zapisy mówiące o 3,4, lub 7 dniach roboczych od dostarczenia przesyłki.

Ewentualne problemy

Najczęstszym problem jaki pojawia się przy realizacji tej usługi jest konflikt interesów na linii kurier - odbiorca. Odbiorca często obawia się podpisywania jakichkolwiek dokumentów poza listem przewozowym, natomiast kurierowi nie wolno wydać przesyłki nie uzyskując potwierdzenia wg zlecenia nadawcy. Często zdarza się też, że dokumentem do podpisu jest FV lub WZ zawierająca kilkadziesiąt lub kilkaset pozycji... z jednej strony nie można wymagać od odbiorcy, aby podpisywał "w ciemno", ale nie można też żądać aby kurier czekał, aż odbiorca przeliczy i sprawdzi z FV zawartość paczki wg rodzaju, koloru, asortymentu i ilości - w końcu na tego kuriera czeka jeszcze kilkunastu lub kilkudziesięciu Klientów.

Zdarza się też, że przesyłka nie zawiera dokumentów, mimo że taka informacja znajduje się na liście przewozowym. Prawdopodobnie to błąd nadawcy: zapomniał dołączyć dokumenty lub pomyłkowo zaznaczył usługę na zleceniu. w takim przypadku najlepiej już przy odbieraniu paczki podpisać kurierowi "oświadczenie o braku dokumentów zwrotnych dołączonych do przesyłki". Dzięki temu unikniemy ponownej wizyty kurier lub pretensji ze strony nadawcy.

Uwagi

Usługi tej nie można mylić z podobnymi, takimi jak:

- POD - pisemne potwierdzenie odbioru,

- Kopia LP - zwrot podpisanej kopii listu przewozowego

- Przesyłka zwrotna, czyli nowa paczka / usługa przesyłana od Odbiorcy do Nadawcy przesyłki pierwotnej (np. wymiana sprzętu)

Czytano: 47833 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie w - całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.


Usługi dodatkowe

COD, przesyłka pobraniowa

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

ROD, dokumenty zwrotne

PDI, awizacja telefoniczna

Przeadresowanie paczki kurierskiej

Nadanie w Sobotę


Zamów kuriera


Sponsorem tej porady jest:

zamówkuriera.pl


Najpopularniejsze tematy w poradniku:

COD, przesyłka pobraniowa

Przesyłka niestandardowa

Sprawdzenie zawartości

Operator wirtualny, broker kurierski

Nadanie w Sobotę

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy

Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Kurier do przewozu mebli

Doręczenie w sobotę