Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkomaty logoPaczkomat®

od 14,50

Paczkomaty

kurier orlenpaczka logoOrlen Paczka

od 10,52

ORLENpaczka

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej


wartość deklarowana • odpowiedzialność za przesyłkę • uszkodzenie paczki • zaginięcie paczki


Ubezpieczenie / deklaracja wartości to najczęściej wybierana usługa dodatkowa. Przy całkowitej cenie przesyłki koszt ubezpieczenia jest niewielki, a w porównaniu do wartości przesyłek - wręcz znikomy.

Koszt tej usługi to ok. 2-3 PLN netto, przy czym w większości firm w tej cenie możemy ubezpieczyć przedmioty o wartości nawet do 50.000,00 PLN.

Prawie każda firma ma również w swoim regulaminie i cenniku określoną kwotę, do której odpowiada za każdą przesyłkę niezależnie od wykupienia usługi ubezpieczenia. Wartości te można traktować jako ubezpieczenie gratis, należy jednak dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy, ponieważ rozbieżność tych kwot jest bardzo duża:

 • regulamin firmy OPEK mówi o odpowiedzialności tylko do 50,00 PLN,
 • w Siódemce odpowiedzialność ogranicza się do 100,00 PLN,
 • UPS do odpowiada do równowartości 100 USD, co dla polskiego oddziału określono jako 323,00 PLN,
 • DHL, TNT oraz Kolporter - do 500,00 PLN, przy czym Kolporter za przesyłki dokumentowe bierze odpowiedzialność tylko do 200,00 PLN.
 • Firma DPD oferuje najwyższe wśród typowych firm kurierskich "ubezpieczenie gratis" - do 5000,00 PLN.
 • Pośrednicy z reguły stosują te same wartości graniczne. Na plus wyróżnia się serwis kurier-polska.com.pl, który swoim klientom oferuje "w cenie" ubezpieczenie do wartości 10.000,00 PLN

  Jak skutecznie ubezpieczyć przesyłkę?

  Przede wszystkim na liście przewozowym należy podać deklarowaną wartość przesyłki oraz (zależnie od wzoru) zaznaczyć opcję ubezpieczenie. Większość listów przewozowych zawiera również pole "opis zawartości" lub "uwagi". Wprawdzie pole to powinno być wypełnione zawsze, ale często jest to lekceważone lub opis jest bardzo ogólny np. elektronika, art. metalowe itp. Wykupując ubezpieczenie warto w tym polu umieścić bardziej szczegółową informację i dokładnie określić typ, symbol czy markę wysyłanego przemiotu - np. telefon SE C902 + akcesoria. Jeżeli przesyłka zawiera więcej przedmiotów lub z jakiś względów nie chcemy na liście przewozowym określać zawartości co do rodzaju, to możemy również wpisać numer FV lub WZ które dotyczą sprzedaży / przekazania wysyłanych przedmiotów. W ten sposób poprawnie wypełniony list przewozowy znacznie ułatwi - w przypadku konieczności ubiegania się o odszkodowanie - udowodnienie, że przesyłka faktycznie zawierała przedmiot o takiej, a nie innej wartości. Należy również pamiętać, że w przypadku dochodzenia roszczeń, firma kurierska poprosi nas o przedstawienie dokumentu potwierdzającego wartość szkody. Może to być np. faktura / rachunek / paragon kupna lub sprzedaży. Czasami akcpetowany jest również wydruk aukcji internetowej. W przypadku częściowego uszkodzenia możemy zostać poproszeni o kosztorys naprawy lub oświadczenie o braku możlwości naprawy uszkodzonej rzeczy.

  Samo ubezpieczenie przesyłki nie zwalnia Nadawcy z obowiązku właściwego jej opakownia oraz - jeżeli jest taka potrzeba - oznakowania symbolami typu "góra/dół" czy "ostrożnie szkło" (naklejki powinien mieć kurier), tak aby nie doszło do jej uszkodzenia w następstwie zwykłych czynności transportowych.


  Czytano: 100750 razy


  Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

  Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

  Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl