Jak zamówić kuriera
zamów kuriera • brokerzy • zlecenie • zamawianie
Z pozoru prosta czynność, jednak każdy kiedyś robi to po raz pierwszy.
Jeszcze kilka lat temu kuriera można było zamówić wyłącznie telefonicznie, dzwoniąc na infolinię lub do oddziału wybranej firmy kurierskiej.
Dzisiaj najprostszym sposobem jest zamówienie kuriera przez internet. Taką możliwość udostępniają obecnie wszystkie
firmy kurierskie, a w wielu serwisach brokerów kurierskich - oferujących dużo tańsze przesyłki - zamawianie on-line jest jedyną możliwością.
Co zrobić przed zamówieniem kuriera?
Do zamówienia kuriera niezbędne będą:
- paczka ;)
- adres odbiorcy, dobrze też mieć jego nr telefonu
- 5 minut czasu
- internet
- drukarka - będzie potrzebna* do wydrukowania listu przewozowego / potwierdzenia nadania
- w zależności od paczki - przynajmniej kilkanaście złotych na koncie w banku z dostępem online
*większość brokerów umożliwia już nadanie paczki bez drukowania, ale z reguły są to opcje płatne tzw. "list ręczny" czyli kurier wypisuje list przewozowy w momencie nadania paczki lub "kurier z etykietą" - kurier drukuje etykietę (list przewozowy) w oddziale i przyjeżdża z gotowym wydrukiem
Przede wszystkim dobrze jest mieć już przygotowaną paczkę - najlepiej spakowaną i gotową do wysyłki. Pierwsze o co zostaniemy poproszeni, to podanie wagi oraz wymiarów przesyłki. Są to podstawowe parametry, które decydują o dostępności usługi i możliwych opcjach transportu. Dla większych lub cięższych przesyłek firmy kurierskie dokonują wyceny wg innych cenników, a w skrajnych przypadkach przyjęcie zlecenia może być w danej firmie niemożliwe.
Zakładamy jednak, że mamy do wysłania zwykłą paczkę - tj. o wadze do 30kg i wymiarach np. 80 x 40 x 30 cm.
Internetowe serwisy kurierskie
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie kuriera przez serwis internetowy. Niezależnie od firmy, cały proces wygląda bardzo podobnie.
Dane przesyłki1) Wypełniamy prosty formularz - podajemy wagę i wymiary paczki, a opcjonalnie określamy usługi dodatkowe np. ubezpieczenie paczki, pobranie, doręczenie terminowe, itp.
Wybór usługi2) Na tej podstawie otrzymujemy natychmiast wycenę przesyłki i proponowane możliwości wyboru różnych, dostępnych usług. Wybór może być zależny od planowanego czasu dostawy - standardowa tj. na następny dzień lub szybsza, np. z zastrzeżeniem godziny doręczenia. Ponadto brokerzy internetowi często współpracują z kilkoma firmami kurierskimi i dla tej samej paczki mogą zaproponować nam przewiezienie paczki przez kuriera DHL, UPS, DPD, K-EX itp.
Adresy3) Po wyborze konkretnej usługi zostaniemy poproszeni o podanie danych adresowych, niezbędnych do wykonania zlecenia - czyli nasz adres - Nadawcy - skąd kurier ma paczkę odebrać, adres Odbiorcy, czyli adres do którego kurier ma paczkę dostarczyć. Opcjonalnie możemy również podać nasze dane do faktury - zwłaszcza jeżeli będą inne niż adres odbioru paczki
4) W tym momencie dane zostaną zapisane i przedstawione nam do weryfikacji i potwierdzenia. Jeżeli wszystko się zgadza należy potwierdzić zlecenie. Większość systemów serwisów kurierskich, w tym momencie przekieruje nas do systemu płatności online.
Płatność za przesyłkę5) Dokonujemy płatności - dokładnie tak samo jak robimy to płacąc za towary kupione w e-sklepach czy na aukcjach. Płatność zostaje automatycznie zaksięgowana, a my wracamy (w większości przypadków również automatycznie) do strony serwisu kurierskiego. Uwaga. Większość firm kurierskich, a przede wszystkim serwisy brokerów kurierskich - nie oferują możliwości zapłaty za usługę transportową gotówką - ani przy nadaniu, ani przy odbiorze.
Dokumenty przewozowe6) W tym momencie powinniśmy mieć już gotowe do wydruku dokumenty przewozowe - list przewozowy i/lub etykietę, z numerem paczki, adresami odbioru i dostawy. Dokumenty do wydruku będą dostępna na stronie serwisu, a w wielu przypadkach są jednocześnie przesyłana na nasz adres mailowy w ciągu kilku minut od płatności.
7) Po wydrukowaniu wystarczy już tylko poczekać na kuriera. Nie musimy już nigdzie dzwonić, ani oddzielnie zamawiać kuriera. Wszelkie informacje o naszym zleceniu trafiają do firmy kurierskiej, a ta przekazuje je do konkretnego kuriera w naszej okolicy, w chwili dokonania płatności i udostępnienia dokumentów do wydruku.
Wydanie paczki kurierowi8) Po naszą przesyłkę zgłosi się kurier. Należy przekazać mu paczkę oraz wydrukowane dokumenty - list przewozowy/etykietę. Ilość wydruków jakie należy przygotować określona jest w krótkiej instrukcji jaką otrzymujemy przy drukowaniu. Zawsze warto też pamiętać, aby posiadać jedną kopię dokumentów dla siebie i właśnie podczas odbioru paczki poprosić kuriera o popisanie - jest to nasz dowód nadania przesyłki.
Jak wybrać kuriera
Na rynku działa kilkanaście firm kurierskich. Od kilku lat rozwija się też rynek brokerów kurierskich - czyli internetowych serwisów, które współpracują z największymi firmami takimi jak DPD, DHL, K-EX, UPS, GLS czy FedEx. W tej chwili takich serwisów działa ponad 100. Jak więc wybrać odpowiedni serwis z najlepszą ofertą?
Podobnie jak z zakupami w internecie. Można poszukać samodzielnie i przejrzeć strony kilkudziesięciu takich serwisów, w każdym podawać dane, wyceniać i zapamiętywać ceny oraz adresy tych serwisów... Można też zdać się na przypadek lub kierować sloganami reklamowymi wg których każdy kurier jest najlepszy, najtańszy itp.
Można też znacznie sobie ułatwić szukanie kuriera. Wystarczy skorzystać z naszej porównywarki cen
Kurierem.pl. Na stronie głównej znajdziesz formularz, w którym podasz parametry paczki (wagę, wymiary, usługi dodatkowe). W naszym systemie mamy zgromadzone kilkaset aktualnych cenników od ponad 100 firm i serwisów kurierskich. W jednej chwili otrzymasz pełne wyceny Twoje paczki wg ofert wielu firm. Na jednej stronie bezpośrednio
porównasz oferty, ceny, firmy i wybierzesz tę która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Korzystanie z porównywarki jest darmowe i nie wymaga nawet rejestracji.
Czyli po spakowaniu paczki, proces zamawiania kuriera zaczynamy od strony www.kurierem.pl i szukamy najlepszych opcji wysyłki.Paczka z naszego przykładu o wymiarach 80 x 40 x 30 cm i wadze aż do 30 kg, może kosztować niecałe 15 zł brutto:
zobacz jak to działa na przykładzie tej paczki - ile masz możliwości wyboru i jak niskie ceny.
Czytano: 10518 razy
Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl
Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.
Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl