Operator wirtualny, broker kurierski (poradnik kurierski)

kurier paczka 1 kg

kurier paczkomaty logoPaczkomat®

od 14,50

Paczkomaty

kurier orlenpaczka logoOrlen Paczka

od 10,52

ORLENpaczka

Przejdź do strony głównej i porównaj ceny najlepszych brokerów kurierskich porównywarka cen

Operator wirtualny, broker kurierski


pośrednik • broker kurierski • platforma wysyłek • serwis kurierski


Operator wirtualny - określenia mało popularne, chociaż najdokładniej obrazuje zasadę działanie tego typu serwisu. Sami zainteresowani częściej nazywają się brokerami usług kurierskich, internetowymi platformami wysyłek, czy poprostu pośrednikami. Dla nas operator wirtualny oznacza firmę, która nie posiada własnej infrastruktury logistycznej i 100% przyjętych zleceń, w części operacyjnej przekazuje do realizacji typowej firmie kurierskiej.

Jak działa taki serwis?

1. Nawiązuje współpracę z dużą i sprawną firmą kurierską.
Najczęściej wybierane to UPS, DHL oraz DPD. Wybór o tyle istotny, że dla powodzenia przedsięwzięcia wskazana jest duża niezawodność faktycznego wykonawcy zlecenia. Negocjując warunki umowy OW deklaruje wysoki obrót czyli dużą liczbę zleceń jakie przekaże przewoźnikowi, a ten na tej podstawie udziela wysokiego rabatu. Można przyjąć, że wynegocjowane ceny umowne oscylują w granicach 10,00-13,00 netto za paczkę.

2. Następnie OW na własną rękę pozyskuje zlecenia od Klientów. W tym celu tworzy serwis internetowy, który umożliwia przyjmowanie zleceń oraz płatności. Bardziej zaawansowane serwisy oferują możliwość logowania, zakładania kont użytkowników, automatyzację zarówno procesu zlecenia, jak i rozliczeń oraz pobierania dokumentów przewozowych.

3. Po otrzymaniu zapłaty pośrednik przekazuje zlecenie do realizacji firmie kurierskiej z którą współpracuje i od tej pory całość usługi niczym nie różni się od takiej samej - często ponad dwukrotnie droższej – zleconej bez pośredników… czyli przesyłkę odbiera i doręcza kurier jednej z typowych firm kurierskich. Najczęściej pośrednicy współpracują z UPS, DHL, DPD ale również korzystają z usług Kolporter Express, OPEK i PEKAES.

Pierwsi operatorzy wirtualni pojawili się w latach 2007 i 2008. Wcześniej z powodzeniem natomiast działali pośrednicy oraz firmy lokalne, które do obsługi zleceń krajowych korzystały z podobnego mechanizmu (np. PKWID, Patron Service). W roku 2009 powstało kolejnych kilkanaście serwisów typu OW, i drugie tyle w pierwszej połowie roku 2010. Kilka kolejnych jest w realizacji.


Czytano: 110987 razy


Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

Chesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl